Přepsat motorku na nového majitele není nic náročného. Když víte, jak na to. Proto vám tu servírujeme stručný a jasný návod, ať jste v cajku.
Po koupi motorky musíte nahlásit změnu majitele. Obrovskou výhodou je, že vám pro to stačí jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, kde je registr vozidel (dopravní inspektorát). Ale pěkně postupně…
Jak postupovat při přepisu motorky. Krok za krokem
- S motorkou prvně zajeďte na stanici technické kontroly (STK), aby vám provedli evidenční kontrolu. Vemte si s sebou malý a velký technický průkaz,pojistku od motocyklu. Místo evidenční kontroly vám případně bude stačit protokol o pravidelné technické kontrole provedený v daném roce,nově platí evidence i stk k přepisu po celý rok. Ve výsledku to znamená,že pokud někdo dělal v daný rok stk, může nový majitel rovnou na úřad na přepis.
- Motorku si pojistěte = sjednejte si zákonné pojištění, abyste měli zelenou kartu.
- Pokud s vámi prodávající nepůjde na úřad, zajistěte si plnou moc k převodu. Nezapomeňte, že podpis na plné moci musí být úředně ověřený (třeba na úřadě, poště nebo u notáře). Neuvádějte do plné moci datum, do kdy platí. Její platnost pak není omezená.
- Teď už musíte jen navštívit jakýkoliv registr vozidel (dopravní inspektorát). Ten nejbližší k vám, včetně otevírací doby, najdete zde.
Co tedy budete na úřadě k přepisu motorky potřebovat
- žádost o zápis změn (žádost si stáhněte zde, nebo volně leží na úřadě)
- protokol o evidenční kontrole nebo technické kontrole (nově platí obě po celý rok)
- kupní smlouvu k motocyklu
- platnou zelenou kartu
- občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti (při registraci na IČO ještě výpis z obchodního rejstříku či živnostenský list)
- doklady k motorce (technický průkaz a osvědčení o registraci)
- ověřenou plnou moc k přepisu (pokud prodávající nebude na úřadě s vámi)
Jak to je s přepisem motorky ze zahraničí
Pokud si koupíte motorku ze zahraničí, tak první krok před koupi je prověření VIN (vincheck nebo cebia).Tady zjistíte zda nebyla motorka kradená nebo bouraná. S motorkou musíte na dovozovou stk s doklady ze země, kde jste ji koupili. Bude vám stačit typový list nebo velký technický průkaz.
Celkově i přepisem na úřadě cca 5 tis
POZOR na přihlášení motorky dovezené z Ameriky – nemůžete dovézt motorku starší 8 let od první registrace v USA po registraci v ČR!
Kolik za přepis motorky zaplatíte
Doporučujeme se s prodávajícím už předem domluvit, kdo částku za přepis motocyklu zaplatí. Nebo jestli se nějak rozdělíte.
Za samotný přepis na registru vozidel zaplatíte standardně 500 Kč v případě, že se jedná o motocykl nebo skútr s obsahem nad 50 ccm. Pokud jde o motocykl nebo skútr do 50 ccm, zaplatíte 300 Kč. SPZ motorky vám zůstává, i pokud se přihlašuje v jiném kraji. Výměnu SPZ můžete provést za poplatek 250 Kč. Evidenční kontrola stojí přibližně 300 Kč – záleží na dané stanici STK. Za ověření podpisu k plné moci, např. na poště (CzechPoint) počítejte s 50 Kč.
Nechce se vám do toho? Vyřešíme vše za vás
Kompletní přepis motocyklu zařídíme my, a to na základě plné moci. Vy tak nemusíte řešit vůbec nic.
