Adresa: Pod Valy 221, Uherský Brod

FB: MotoKralov

Jak správně pečovat o přilbu a oblečení. Rozhodně to oceníte

péče o přilbu a oblečení

Motocyklová přilba je nejdůležitější součást bezpečnostní výbavy a je důležité o ní správně pečovat = čtěte, vzdělávejte se, správně čistěte. 

Čištění přilby s lesklým povrchem

Povrch každé přilby si občas zaslouží pořádné vyčištění. Pokud máte na přilbě zaschlý hmyz nebo bláto, pokryjte přilbu na několik minut navlhčeným ubrouskem nebo vlhkým měkkým hadříkem. Po odmočení nečistoty odstraníte mnohem snadněji. U odstranění hmyzu určitě pomůže i čistič, například od Motulu – Insect Remover.  Doporučujeme i vyjmout plexi, ať se dostanete na méně přístupná místa.

hmyz z přilby musí pryč
Hmyz musí z přilby a obzvlášť z hledí pryč

Dále celý vnější povrch přilby opatrně omyjte vlažnou vodou a jemným neagresivním čisticím prostředkem. Přilbu opláchněte a přitom dávejte pozor, aby voda nenatekla do přilby. Po uschnutí ošetřete těsnění plexi a ovládací/sklápěcí mechanismus silikonovým olejem. 

Pozor! Přilbu nikdy nečistěte agresivními chemikáliemi, benzínem, organickými rozpouštědly a jinými agresivními nebo abrazivními prostředky, které by mohly poškozovat materiál nebo lakování helmy. 

Po vyčištění přilbu ošetřete speciálním přípravkem na ošetřování povrchu helem a nových laků. Za nás doporučujeme např. sadu na čištění a péči o helmu Care Cit For Helmets značky Unpass.

Čištění přilby s matným povrchem

Matné přilby čistěte pouze teplou vodu a jemným čisticím prostředkem. Pokud na povrchu stále zůstávají jakékoliv nečistoty, postup opakujte. Při čištění nepoužívejte nadměrný tlak na přilbu ani žádné abrazivní prostředky. Na přilbě by mohla vzniknout vyleštěná místa, která by zničila vzhled matného povrchu. 

Matné přilby nikdy neleštěte a nepoužívejte na ně vosky a leštěnky na lesklé povrchy. Po očištění můžete nechat povrch jak je, nebo můžete použít speciální přípravek na ochranu matných laků. Opět doporučujeme sadu na čištění a péči o helmu Care Cit For Helmets značky Unpass.

Čištění interiéru přilby

Každá přilba je při ježdění vystavována prachu, blátu, vlhkosti a potu. Proto je vhodné jejich interiér čistit, a to zejména u motokrosových a čtyřkolkových helem. Naštěstí jsou většinou helmy vybavené plně vyjímatelnými a pratelnými interiéry, aby se snadno udržovaly v čistotě – instrukce k mytí jsou dané výrobcem, před jejich čištěním se tak podívejte do manuálu.

Pokud je interiér přilby pouze zaprášený, dostaňte z něj prach jednoduchým vysátím vysavačem. Pro praní interiér opatrně vycvakněte z helmy – nejdřív lícnice a pak celý interiér vyjměte ven. Interiér nejlépe ručně vyperte ve vlažné vodě s neagresivním pracím prostředkem bez výrazné vůně (vhodný je například neparfemovaný dětský šampón na vlasy nebo můžete použít různé čističe určené přímo na interiér přileb, např. od značky Motul). Interiér dobře vymáchejte v čisté vlažné vodě, vymačkejte (nezkrucujte jej!) a nechte jej důkladně vyschnout. Vysoušení nikdy neurychlujte fénem ani nesušte interiér na přímém slunci nebo u zdrojů tepla. Dokonale suchý interiér nasaďte zpět do přilby. 

Interiéry přileb můžete také často prát v pračce na program šetrného praní, max. na teplotu 30 stupňů Celsia (opět ověřte v manuálu od výrobce).

Čištění plexi

Mít perfektně vyčištěné hledí před jízdou by měla být hlavní zásada pro každého motorkáře. Znečištění na hledí z mrtvého hmyzu a dalších nečistot vám totiž omezí výhled a může tak způsobit nemalé potíže. Po každé jízdě navlhčeným ubrouskem ošetřete hledí, buď vodou nebo přípravkem k tomu určeným, opět např. značky Motul. Pro čištění plexi se vyrábějí i speciální cestovní čisticí ubrousky – v sadě je vždy jeden navlhčený ubrousek a jeden ubrousek k otření do sucha.

Nikdy nečistoty z hledí neškrábejte nehtem. Pokud máte hledí poškrábané, měli byste jej ihned vyměnit – poškrábaná clona může způsobit oslnění od světlometů vozidel.

plexi musí být čisté
Perfektně čistý výhled je zásadou
Návod ke správnému ošetření kožených kalhot, bundy nebo kombinézy
  • koženou kombinézu neperte v pračce
  • svrchní kůži ošetřujte pouze vhodnými prostředky (před každým použitím vyzkoušejte čistící prostředek na zakryté části kůže)
  • u hladké kůže (Nappa) svrchní kůži nakrémujte vhodným prostředkem (olej na kůži) a přeleštěte kartáčem (před každým použitím přípravku vyzkoušejte na zakryté části kůže)
  • u drsné přírodní kůže (Nubuk, Velur aj.) svrchní kůži nastříkejte impregnačním sprejem na kůži (před každým použitím přípravku vyzkoušejte na zakryté části kůže)
  • koženou kombinézu nikdy nežehlete
  • nesušte ji v sušičce ani na topení
  • čistěte pouze ve specializovaných čistírnách na kožené oděvy
  • vyjímatelnou vložku z kombinézy můžete samostatně prát v pračce při 30 °C
  • neodnímatelnou vložku můžete vyčistit za pomoci jemné houby, vody a malého množství jemného pracího prostředku
Návod ke správnému ošetřování textilního oblečení
  • před praním či impregnací sundejte ochranné prvky
  • před praním zapněte všechny zipy a suché zipy
  • na pračce vyberte ohleduplný prací program
  • použijte jemný prací prostředek
  • rozhodně žádnou aviváž
  • maximální teplotu praní dejte na 30 °C
  • oblečení důkladně vymáchejte
  • opatrně ho vyždímejte
  • nežehlete
  • žádné chemické čištění
  • nesušte v sušičce na prádlo ani na topení
  • nesušte na přímém slunci
  • doporučujeme po každém druhém až třením praní obnovit impregnaci
Tohle za vás nevyřešíme 

Snad ve všech předchozích článcích (Jak přepsat motorku, Jak koupit ojetou motorku, Jarní servis motorky, Jak zazimovat motorku) vám nabízíme možnost pomocné ruky – zavolejte, přijeďte, napište. Povykládáme, poradíme a pomůžeme jak nejlépe dovedeme. Tentokrát je však úkol čistě pro vás. Případně pro vaši ženu. 🙂 Tak čištění a praní zdar!

moto kralov prepis motorky kominek
Pomůžeme s čímkoliv ohledně moto. Čištění a praní oblečení je ale na vás

Pokud potřebujete ohledně motorek cokoliv

Tomáš Komínek
Tomáš Komínek

Majitel a motorkář tělem i duší.