Adresa: Pod Valy 221, Uherský Brod

FB: Auto-Moto-Pneu Králov

Jak vybrat motorku, když jsi začátečník, díl 3. TVOJE TĚLESNÁ KONSTITUCE

motorkářka PC tělo

Motorek je na trhu celá řada a výběr nové, obvlášt pro začátečníka, není úplně tak easy, jak se na první pohled může zdát. Proto jsme se rozhodli sepsat tohoto průvodce, abyste věděli, jaké máte možnosti a co všechno musíte brát před koupí v potaz

Než ale budete pokračovat ve čtení tohoto článku, rozhodně proleťte tyto dva předchodí: 

  1. TYPEM TO ZAČÍNÁ – představili jsme si všechny typy motorek, takže byste měli mít jasno, co od své motorky očekáváte. Tedy konkrétně to, na jaký terén a pro jaké příležitosti budete svou novou motorku používat (např. do terénu, do práce, na cestování,…) 
  2. ZAHOĎ EGO – v tomto článku jsme vám trošku promluvili do duše a vysvětlili, proč není vhodné hned ze startu koukat po velkých a silných strojích.
  3. Jak vybrat motorku, když jsi začátečník, díl 3. TVOJE TĚLESNÁ KONSTITUCE
  4. Jak vybrat motorku, když jsi začátečník, díl 4. ZNAČKA VS. CENA

Přečteno? Výborně. Rovnou totiž navážeme na další podstatný parametr při výběru motorky, a tím je vaše tělesná konstituce = váha a výška. Ačkoliv to někteří neradi uslyší, realita je taková, že jiná motorka je pro dvoumetrového řízka a jiná pro drobného týpka.

tlustý motorkář

Motorka musí odpovídat vašim proporcím

S výškou 160 cm se vám bude totiž těžce nasedat na cestovní motorku a naopak, pokud měříte dva metry, budete se na menším modelu zbytečně hrbit a v zatáčkách narážet řidítky do kolen. 

Při výběru motorky je tak vždy důležité si pohlídat, abyste pohodlně dosáhli na řidítka a po zastavení došlápli nohou = celým chodidlem, případně oběma nohama na zem. Stejně tak myslete na manipulaci s motorkou, aby se vám nestalo, že svou mašinu kvůli její váze nezvednete bez cizí pomoci ze země. Pokud totiž na to nemáte sílu a správnou taktiku, může snadno tato snaha skončit „zalehnutím” a nepěkným úrazem.

Menší postava nemusí být hned handicapem

V každé moderní motoškole vás povinně učí sérii zastávek, kdy musíte dávat na zem pouze levou a pouze pravou nohu. Dosáhnout oběma nohama plnými chodidly na zem je často luxus, který si mnoho jezdců nemůže dovolit. To ale neznamená, že vás tento „handicap” musí automaticky diskvalifikovat z výběru motorky, která se vám líbí. Stát na jedné noze lze snadno naučit. Zkušenosti přicházejí s praxí a pro případy nenadálého „zalehnutí“ z důvodu nedosáhnutí na zem si můžete pořídit na svůj stroj padací protektory – ty umí vaši motorku bezpečně ochránit vůči těmto banálním příhodám. Další dobrou zprávou je, že spousta motocyklů má výškově nastavitelné sedlo, případnou možnost snížené varianty sedačky.

Jo, a pokud se pohybujete v civilizované oblasti, tak se vždy najdou nějaké ochotné ruce, které vám pomohou spadlou motorku postavit. 

Motorky do začátku pro menší postavy

Pokud tedy hledáte motorku pro menší postavu, doporučujeme vybírat ty s nízkým sedlem – určitě se na ní budete cítit jistěji. No a taky koukejte na váhu motorky. S lehčí a celkově drobnější motorkou se vám bude lépe manipulovat, což se na vyježdění rozhodně hodí = váha a velikost motorky jdou ruku v ruce s jejím objemem.

Mezi takové mašiny patří třeba Honda CBR 125, Honda Varadero 125 a třeba Yamaha R3.

Náš průvodce výběrem motorky pro začátečníky pomalu finišuje

Než ale půjdeme do úplného finále, určitě vám bodne náš starší článek Jak koupit ojetou motorku na jistotu. Dozvíte se, jak vám při výběru a nákupu ojeté motorky dokážeme pomoct my. Ať už s celým procesem, nebo jen s dílčí částí. Budete tak mít jistotu, že neproděláte kalhoty.

Pokud potřebujete ohledně motorek cokoliv

Tomáš Komínek
Tomáš Komínek

Majitel a motorkář tělem i duší.